طراحی تجربه

Experience Design

30 شهریور ماه 1394

بازگشت کیوسک های سفارش گیری به صنعت رستوران

 

دان تامپسون، مدیرعامل مک دونالد، اخیراً با افزایش درآمد های خود یک استراتژی جهانی مشخص کرده تا شرکت را بعد از 30 سال کاهش سوددهی، باز گردانده و در مسیر رشد قرار دهد. پیشاپیش این طرح سطح نسل جوان و فعالیت های دیجیتالی که شامل تکنولوژی های مربوط به موبایل و کیوسک های سفارش گیری ست، افزایش یافته است. تامپسون می گوید: "ما معتقدیم که تکنولوژی های دیجیتالی و تلفن همراه و کیوسک های سفارش گیری فرصت هایی را ایجاد می کنند که به مشتری اجازه می دهد یک حس خوب در تجربه خود داشته باشند. تجربه ای از آینده که به خوبی با نیازهای مشتری ها در سراسر دنیا مطابقت دارد."

اهداف دیجیتالی مک دونالدز بر پایه ارتباط بیشتر با نسل جوان که در تعامل با تکنولوژی رشد کرده اند، قرار گرفته است. "واقعیت این است که ما نرخ ها را برای مشتری هایمان تغییر نداده ایم. درحالی که ما خود به شدت درحال تغییر هستیم و کلید موفقیت ما، توانایی ما در ارائه هرچه بیشتر یک تجربه باارزش است. ما به خواسته های مشتری های خود گوش کردیم و آنچه به عنوان تجربه ای از آینده ی آنها باید رخ دهد را بهتر درک کردیم، همچون فضای شخصی، محلی و یک جوّ امروزی و جذاب و نیز توجه به اینکه مشتری ها چطور سفارش می دهند، چه چیزی سفارش می دهند و چگونه به آنها خدمات ارائه می شود."

ریچارد ونچورا، معاون مدیر بازاریابی محصول و راهکارهای عملیاتی در امریکا، می گوید: "برای برندها، مسئله ترکیب کردن تکنولوژی، به طور خاص کیوسک ها و به ویژه با توجه به اینکه آنها در تلاشند تا به سطحی که نسل جوان در آن قرار دارد برسند، مهم می باشد. بیایید صادق باشیم. شما وقتی با نسل جوان طرف هستید، آنها تراکنش و ارتباطات سریع و ساده در سطح خودشان می خواهند. تکنولوژی در سطح آنهاست. آنها مقابل یک کانتر نمی روند و بازگردند. کیوسک این امکان را به آنها می دهد تا در حالتی که راحت هستند تعامل کنند. برای مثال یک زوج پیر برای سفارش دادن به کانتر نزدیک می شوند و درحین فکر کردن به آنچه که می خواهند سفارش دهند، وقت خود را می گذرانند. در حالی که نسل جوان می داند چه چیزی می خواهد و موقع نزدیک شدن به کانتر تصمیم خود را گرفته است. فرصتی برای تشویق آنها جهت خرید وجود ندارد. همچنین نسل جوان به تکنولوژی عادت کرده است. مانند یک تجربه حسی – لمس کن و همه چیز را احساس کن – کیوسک ها به آنها این فرصت را می دهند."

 

 

او ادامه می دهد: "کیوسک های سفارش گیری 4 سال قبل بی درنگ به رستوران های سراسر امریکا وارد شدند و ناگهان این روند آهسته شد. و از سوی دیگر، در حالی که رستوران های اروپایی به سرمایه گذاری خود بر روی کیوسک ها ادامه می دادند علائم دیجیتالی و اپلیکیشن های تلفن همراه امریکا را دربر گرفتند. من فکر می کنم یک دلیل برای کاهش علاقه مندی به کیوسک ها این بود که تمامی برندها تصمیم گرفتند با اپلیکیشن های سفارش گیری خودشان رشد کنند که از قرار دادن یک شیء فیزیکی در فروشگاه آسانتر به نظر می رسید."

در همین زمان، این آگاهی که "کیوسک ها آنچنان که باید هدفمند به کار گرفته نشده اند" در صنعت رستوران امریکا به وجود آمد. از سوی دیگر در اروپا، کیوسک ها بابت مناسب بودن برای چندین زبان گفتاری در این قاره آزمایش می شدند. در مواجهه با مسئله زبان مورد نیاز برای کیوسک ها و همچنین وجود گرایش به سمت اپلیکیشن های موبایل که حاکم بر بازار بودند، رشد کیوسک ها تا حدی برای QSRs (Quick Service Restaurants) و فست فودها در داخل کشور با یک درنگ طولانی روبه رو شد.

اکنون، به طور فزاینده ای شاهد ظهور تکنولوژی کیوسک های سفارش گیری و کیوسک های سلف سرویس از اروپا هستیم. به عبارت دیگر، یک بازگشت به سوی کیوسک های سفارش گیری در صنعت رستوران اتفاق افتاده است. گسترش این موضوع توسط بازیگران بزرگ این صنعت همچون مک دونالدز و پانرا ثابت شده است.

ونچورا پاسخ این سؤال که "چه چیزی تغییر کرده است؟" را "فرصت ها" بیان داشته و می گوید: "من فکر می کنم شرایط کیوسک ها در امریکا رو به راه شده است. زیرا برندها متوجه شده اند که می توانند از آنها برای چیزی بیش از سفارش گیری استفاده کنند. کیوسک ها با منوهای متنوع و تمرکز بیشتر بر روی مواد غذایی با توجه به حساسیت روزافزون مشتری ها و نیز مراکز تهیه غذا، راههای جدیدی برای عرضه خدماتشان به بازار فراهم کردند."

 

 

ونچورا ادامه می دهد: "ما در یک فاز نه چندان گران از تکنولوژی هستیم. فاکتوری که می تواند برای بهره برداری مجدد از کیوسک های سفارش گیری استفاده شود. در چند سال اخیر قیمت تکنولوژی به میزان زیادی پایین آمده است که با آمدن کیوسک ها مقرون به صرفه تر هم می شود. در نخستین فاز فروش، تکنولوژی می تواند پرهزینه باشد، اما ما آن را پشت سر گذاشته و وارد مرحله بعدی شده ایم.

از سوی دیگر کیوسک های سفارش گیری همان مزایای ماشین های فروش فری استایل کوکا کولا را دارند، که به مشتری امکان خلق نوشیدنی های مختلف از انواع طعم دهنده ها را می دهد، به اضافه ارائه گزینه ها و تعاملات بیشتر. همچنین ماشین فروش کوکا کولا می تواند اطلاعاتی را از مشتری برای رستوران گرفته و برای صاحبان رستوران ها امکان تجزیه و تحلیل روند بازار را فراهم آورد. کیوسک ها نیز می توانند همین کار را برای رستوران ها انجام دهند. کیوسک ها قادرهستند اطلاعات منطقه را در خصوص آنچه مردم سفارش می دهند گرفته و اجازه سفارشی سازی آنها را بدهد. آنها می توانند حقیقتاً ایده های خوب درباره تغییرات و جاهایی که فرصت فروش بیشتری در آنها فراهم است را بگیرند."

از یک دیدگاه خوش بینانه، کیوسک ها می توانند ارزان تر شوند. آنها می توانند از برنامه های کاربردی بدون نیاز به خلق محتوای جدید استفاده کنند و برندها نیز می توانند از یک روش همه جانبه کمک بگیرند. از آنجا که از سیستم عامل اندروید و HTML5 در کیوسک ها استفاده می شود، رستوران ها می توانند صفحات اینترنتی خود را بدون نیاز به داشتن کامپیوترهای آخرین مدل  ارتقاء دهند و بسیار راحت تر از شبکه های wi-fi استفاده نمایند.

مک دونالد به طور برنامه ریزی شده ای در مسیر پیشرفت نسل جوان و دنیای دیجیتال قرار دارد. به گفته ونچورا، این مسئله قطعاً یک استراتژی فوق العاده به حساب می آید. نسل جوان دیگر فقط سر در گوشی همراه خود ندارد و مشغول نوشتن پیام کوتاه نیست. آنها به دنبال اپلیکیشن های رستوران و در نتیجه به دنبال جاهایی برای استفاده از اینترنت و صرف غذا هستند. با سیستم پرداخت اپل حتی به زودی شاهد خواهیم بود که دیگر نسل جوان از کارت های اعتباری استفاده نخواهد کرد. در حال حاضر ما این روند را در آسیا و اروپا می بینیم.

بین تعاملات نسل جوان و تکنولوژی چنان پیوندی وجود دارد که شما مجبور خواهید شد یک برنامه با حداقل سادگی داشته باشید. اگر چنین چیزی ندارید، فرصت بسیار خوبی است که شما به سوی موفقیت حرکت کنید. زیرا نسل جوان می خواهد سفارش دهد و درباره آن نظر خود را بگوید. کیوسک ها می توانند این کار را انجام دهند و فرصت فروش بالاتر را فراهم آورده و احتمال سفارش بیشتر از جانب مشتری را افزایش دهند.

 

 

 

منبع:

http://www.kioskmarketplace.com/articles/order-kiosks-make-a-comeback-in-the-restaurant-industry/

 

مطالب مرتبط:

کیوسک تعاملی "کاله"

"خشکبار رفسنجانی" مجهز به کیوسک های سفارش گیری نیکو

"فست فود نشاط" مجهز به کیوسک های سفارش گیری نیکو

اطلاعات خرید کیوسک های "نیکو"

کیوسک های ایرانی، تجربه هایی "نیکو"

برچسب ها

کیوسک     برای مدیران    

ارسال دیدگاه

دیدگاها